Dövmeler Dövmeler Dövmeler
Dövmeler
Dövmeler
İletişim
Dövmeler
Tattoo
Tattoo

Kullanıcı Adı
Şifre
 
 
Dövme Çıkarma - Silme

Dövme Çıkarma İşlemi ve Çeşitleri

Dövme yaptırırken kimse bir süre çıkarma gereği duyacağını ya da sıkılacığını düşünmez. Fakat dövme çıkarmak yaptırmaktan daha zahmetli ve zor bir işlemdir. Bu işlemlerden bazıları lazerle sildirme, IPL ışını (İntense pulsed light), tuz ile silme, kimyasal Peeling, cerrahi olarak çıkartma, Dermabrazyon ( zımparalama ) ve yeni çıkan dövme çıkarma kremleri... Tabii bu işlemlerin kendi içinde seansları ve bu seanslar sırasında olabilecek acıları vardır, hiç biride kesin çözüm olarak nitelendirilemez.Dövme Silme

Dövme çıkarma işlemlerini kısaca tanıyalım;

Lazer le dövme sildirme: Bu işlem genel olarak bilinen çıkarma işlemidir. Fakat lazerle sildirmenin de kendi içinde avantajları ve dezavantajları vardır. Mesela, lazerle bütün renkler kolay çıkartılamaz. Kolay çıkartabilinen renkler siyah ve mavinin koyu tonlarıdır. Diğer renklerde yani kırmızı, yeşil, sarı, turkuaz gibi daha belirgin ve farklı tonların çıkarma işlemi daha zordur. Lazer tonlarına hassas bu tonlardan tutulan bir ışın topluluğudur. Çıkarılması gereken dövmeye bu ışın gönderilir ve gönderilen ışınlar tarafından hücrelere dolan renkleri parçalar böylece o bölgede ki hücreler ölmeye ve dövme silikleşmeye başlar. Bu işlem dövmenin renkleri ve büyüklüğüne göre bir kaç seans sürebilir.

Lazer le dövme sildirmeden önce ve sonra dikkat edilmesi gerekenler:

- Dövme sildirme işlemi yapılmadan önce en az 1 - 2 hafta öncesinde hgerhangi bir güneşlenme ya da solarium işlemi yapılmamalı
- Eğer kişilerin sürekli kullandıkları ilaçları, daimi hastalıkları mevcut ise gerekli hastalık ilgili belgelerini ( hastalık dosyaları, tahlilleri gibi... ) başvurucakları merkeze götürmeleri daha sonrasında herhangi bir sonuç yaşamamaları için göstermeleri önerilir.

- Lazerle dövme sildirme işleminden sonra çıkartılan dövmenin yeri kapatılmalı ve su temas etmesinden kaçınılınmalıdır.
- O bölgeye hergün düzenli nemlendiricili kremler sürülmelidir ve bu süre zarfında güneşe çıkılmamalı ve solarium a girilmemelidir.
- Kabuklanma olursa kabukları soyulmamalıdır.
- İşlem gerçekleştirildikten sonra en az 1 ay süre ile peeling gibi kozmetik uygulamalar yapılmamalı.

IPL (İntense pulsed light) ışını ile çıkarma işlemi: Genellikle lazer olarak bilinen bir alettir. Lazerden tamamen farklı bir biçimde kullanılan bir cihazdır. IPL ışının farkı lazer gibi tek bir dalga biçiminde değil, derinin birçok tabakasına etki edecek şekilde olmasıdır.

Tuz ile Silme: Bu işlem daha çok eski dövmelerde kullanılır. Bu işlem tuzlu suyu dövmeli bölgeye enjekte edilerek yapılır. Bu tuzlu su yardımı ile orada bulunan pigmentlerin parçalanarak uzaklaşmasını sağlar. Fakat hiçbir dövmeci bu işlemi kullanmamaktadır.

Kimyasal peeling: Derinin kimyasal bazı maddeler kullanılarak yüzeyinin yakılması ve bu yakılmadan sonra soyulma işlemidir. Birden fazla peeling çeşidi vardır. Bazıları deriyi daha derin yakar bazıları ise daha yüzeysel yakar. Dövme için kullanılan peeling TCA ( Trikloro Asetik Asit ) dır. Bu peeling cildi orta derinlikte yakar. Peeling sigara kullanan kişilere çok fazla önerilmez. Ya da yapıldıktan sonra bir süre kullanıma ara verilmesi gerekir, bunun da sebebi peeling yapılan bölgelerde oluşabilecek yaraların iyileşme sürecini etkilediği ve sonunda yara izleri kalabilir.

Dövme DeseniCerrahi olarak çıkartma: Bu yöntem dövmeli olan bölgeyi bistüri ile kesilerek yapılır. Bu işlem sonucunda dövmeci tarafından yapılan dövme küçükse kesilen bölge dikilerek kapatılır ama büyük bir dövme ise bacaktan ve ya kasıktan deri alınarak kesilen bölgeye yama yapılır. Bu şekilde dövmenizden tamamen kurtulursunuz ama bu yöntemin de dez avantajı dikiş izleri ve deri yaması yapılan bölgeler de belirgin izler kalmasıdır. Bu işlemi yaptırmak isteyenler görüntü bakımından hiç hoş olmayan sonuçlara hazır olmalılardır.

Dermabrazyon ( zımparalama ) yöntemi: Dermabrazyon yöntemi derinin üst katmanlarına hızlı dönen bir alet yardımıyla zımparalanması işlemidir ve ameliyathane koşullarında yapılabilir. Bu işlem de lazer gibi renk ayrımı ve hassasiyeti olmadığından bütün renkleri aynı oranda çıkartır. Fakat sadece zımparalama ( dermabrazyon ) yöntemiyle dövmeden kurtulmak zordur ve ancak bir kaç seans bu işlemi tekrarlamak gerekir. Zımparalama işlemi deriye yüzeysel olarak uygulandığı için deri altında ki pigmentlere ulaşamayabilir bu da dövmenizi tamamen çıkarma işleminden daha çok silikleşmesini sağlar. Bu işlemi yaparken derinliğine çok dikkat edilmelidir. Eğer çok şiddetli yapılıp cildin bütün katmanlarına uygulanırsa kalıcı izler bırakabilir.

Dövme çıkarma kremleri: Dövmeli bölgeye sürülen krem deri tarafından emilerek içeride ki pigmentlerle reaksiyona geçer ve pigmentler bu reaksiyon sonucu parçalanır. Bu parçalanma sonucunda pigmentler vücuttan zamanla atılır. Bu tarz kremler genel de set olarak satılır ve her biri farklı özelliklere sahiptir.

 

Etiketler: Dövme Çıkarma İşlemi Dövme çıkarma kremleri Kimyasal peeling lazerle dövme çıkartmaDövme Dövmeler
Dövme Modelleri Dövme
Negatif Bodyart Workshop
Negatif Bodyart Workshop »